• Przejdź do głównej nawigacji
  • Przejdź do treści
  • Przejdź do stopki

Platforma do zdalnego nauczania

  • Zacznij Tutaj
  • Cennik
  • Blog
  • Kontakt

Zdalne nauczanie w oświacie

2020-05-05 by Wojciech Elszyn

Zdalne nauczanie w oświacie?

Od 11 marca 2020 roku w Polsce zostało wprowadzone nauczanie zdalne. Do kiedy potrwa w takiej formie, w jakiej jest realizowane w tej chwili? Trudno powiedzieć. Władze oświatowe przesuwają kolejne terminy, unikając jednoznacznej odpowiedzi na pytanie o termin powrotu dzieci i młodzieży do szkół. Pewnym jest, że nawet, gdy obostrzenia związane z koronawirusem zostaną złagodzone, a lekcje znów będą mogły odbywać się w budynkach szkół, polska oświata nie będzie już taka sama. Przynajmniej w aspekcie gotowości do wykorzystania nowoczesnych technologii w nauczaniu. 

Epidemia wirusa zaskoczyła wszystkich, w tym także dyrektorów szkół i organy prowadzące. Co prawda w ostatnich latach szkoły coraz częściej decydowały się na szkolenia z TIK, jednak z własnego doświadczenia, jako organ prowadzący placówkę doskonalenia nauczycieli, wiemy, że zagadnienia dotyczące nauczania zdalnego i platform do tego służących nie były numerem jeden na liście wybieranych tematów. Po 11 marca, a w pełnym obliczu po 25 marca okazało się, że brak wiedzy i choćby niewielkiego doświadczenia w prowadzeniu nauczania zdalnego jest dla procesu dydaktycznego prowadzonego w szkołach zabójczy. Niesprawiedliwością byłoby tu winić za ten stan rzeczy nauczycieli, dyrektorów czy organy prowadzące. Wszak niedofinansowana ze środków budżetowych oświata musi się zmagać również z innymi wyzwaniami i jeszcze niedawno naturalnym było, że budowa zaplecza do e-nauczania nie jest na pierwszym miejscu. Ostatnie tygodnie pokazały nam jednak, jak wiele może się zmienić w tak krótkim czasie.

Gdy nauczanie zdalne stało się faktem, a przynajmniej obowiązkiem, z którego z pewnością wcześniej czy później ktoś z władz oświatowych będzie chciał rozliczyć placówki rozpoczęło się gorączkowe poszukiwanie rozwiązań, będących lekiem na sytuację, w jakiej wszyscy się znaleźliśmy. Zawrzały fora i grupy internetowe, skupiające środowisko oświatowe. Co chwilę zdawało się, że jest szansa na kolejne genialne narzędzie, które jednym kliknięciem rozwiąże problem przeniesienia całej realizacji podstawy programowej do Internetu. Myślenie takie, od samego początku było skazane na niepowodzenie. Bo tak, jak gotowe, kupne sałatki nigdy nie będą smakować jak domowe, tak dostępne masowo aplikacje nie będą spełniały wszystkich potrzeb nauczania. 

Nauczyciele szybko przekonali się, że korzystanie z popularnej aplikacji do wideokonferencji nie daje im narzędzi do zarządzania zadaniami domowymi, testami, czy udostępniania uczniom materiałów w bezpiecznej przestrzeni. Szybko też okazało się, że w prowadzeniu lekcji lubią w niej przeszkadzać nieproszeni goście, a nasze dane nie są aż tak dobrze chronione, jak mogłoby się wydawać.

A może rozwiązania gigantów?

Ci, którzy zdecydowali się z rozwiązań właściciela najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej najpierw musieli stanąć w szwanki z coraz bardziej rozbudowującą się listą ustawień, a informatycy, którzy dbali o to narzędzie walczyli z dostawcą o rejestrację ich kont, które po 14 dniach mogły być usunięte. Co więcej, pomimo ogromnej popularności części usług tegoż dostawcy okazało się, że wiele osób nie wie, jak korzystać z takich narzędzi jak wspólny dysk, przestrzeń do zadań/projektów, wspólny kalendarz, tablica itp. Sami, pomimo faktu, iż korzystamy z ich rozwiązań prywatnie (i to w płatnych wersjach) zauważamy ogromny przyrost możliwości, za którymi nie zawsze można nadążyć. Wierzymy zatem, że jeśli ktoś spotka się pierwszy raz z takimi narzędziami, szybko traci ochotę i zapał do ich poznania i opanowania. 

Gigant z Redmond zdaje się, że do wyścigu globalnych korporacji o wdrożenie rozwiązań do e-nauczania zgłosił się nieco później. Tak, jakby zaspał lub też nie dostrzegł potencjału w kryzysowej sytuacji. Jego rozwiązania pojawiły się w dyskusjach nauczycieli i dyrektorów stosunkowo późno, a z pewnością już po tym, gdy narzędzia konkurencji zostały odmienione przez wszystkie przypadki. Stąd może najmniej dyskusji na ich temat. Podobnie jednak jak w przypadku rozwiązań giganta z Mountain View (co zresztą okazało się bolączką wielu firm, działających globalnie) w opiniach użytkowników również nie brakuje negatywnych zdań o kwestiach konfiguracyjnych, ale i zadyszce, jaką aplikacje te dostają w momencie, gdy sieć jest przeciążona. Nie ma się co dziwić. Pamiętajmy, że jeśli się korzysta z narzędzi, które dedykowane są szczególnie dla biznesu i dużych organizacji, nagły wzrost osób pracujących zdalnie musi się odbić na większej zajętości serwerów i trudnościach z dostępem do serwisu. 

W takim razie Naucz Się Online!

Gdzie w tym wszystkim znajduje się nauczsieonline.pl? Myślę, że najtrafniej będzie powiedzieć, że zupełnie w innym miejscu. I to nie za sprawą skali, na jaką działamy, ani nie za sprawą budżetu, który przeznaczamy na promocję i marketing. Nauczsieonline.pl to przede wszystkim inne rozwiązanie. Nasze platformy bazują na silniku i możliwościach najbardziej funkcjonalnego na świecie systemu LMS (Learning Management System – System Zarządzania Nauczaniem), dzięki czemu są one przede wszystkim systemem do prowadzenia nauczania – nie tylko aplikacją telekonferencyjną lub narzędziem do zarządzania komunikacją i dokumentami w firmie, dostosowanymi do potrzeb nauczania.

Platformy nauczsieonline.pl łączą trzy podstawowe w nauczaniu zdalnym elementy, wpływające na jakość uczenia i zaangażowanie ucznia:

  • spotkania online w funkcjonalnych wirtualnych klasach,
  • dzielenie się materiałami edukacyjnymi,
  • przygotowywanie zadań i sprawdzanie wiedzy i umiejętności ucznia. 

Dzięki kompleksowemu podejściu do nauczania zdalnego w nauczsieonline.pl możliwe jest realizowanie procesu dydaktycznego w dużo większym stopniu, niż przy braku udziału, któregokolwiek z filarów naszych platform. 

Dodatkowo należy zwrócić też uwagę na to, że wszystkie kluczowe procesy w realizacji programu dydaktycznego prowadzone są w jednym, intuicyjnym dla ucznia, nauczyciela i rodzica miejscu, nie wymagającym konfiguracji czy instalacji dodatkowych programów. Z nauczsieonline.pl nie musisz wysyłać uczniom zadań domowych poprzez e-mail, komunikator internetowy lub e-dziennik. Możesz zadanie przygotować i sprawdzić (lub też sprawdzi się ono automatycznie – w zależności od typu zadania) bezpośrednio na platformie, w miejscu, w którym Twoi uczniowie przebywają codziennie, które znają i czują się bezpiecznie używając go. 

Dzięki platformom nauczsieonline.pl nie tylko przeprowadzisz pełnofunkcjonalną lekcję z wykorzystaniem interaktywnej tablicy na ekranie komputera, smartfona lub tableta, zorganizujesz pracę w grupach, wyświetlisz film czy przygotujesz wspólne notatki, ale też w sposób zautomatyzowany sprawdzisz obecność, zaprosisz ucznia do pisania po tablicy czy przeprowadzisz prosty test. 

W nauczsieonline.pl podzielisz się materiałami edukacyjnymi przeciągając je bezpośrednio na platformę, a jeśli byłby to dla ciebie problem, możesz też dodać je dosłownie kilkoma kliknięciami myszy. 

O bezpieczeństwo pracy zadbaliśmy stosując odpowiednie, rekomendowane certyfikaty, zapewniające szyfrowanie przesyłanych danych, a także system logowania, dopuszczający do platformy tylko uczniów, rodziców i nauczycieli. Mapowanie (ukrywanie) adresów serwerów to dodatkowy standard, który stosujemy, by zapewnić bezpieczeństwo twoich lekcji. W połączeniu z odpowiednimi zabezpieczeniami sal wideokonferencyjnych, takimi jak predefiniowany dostęp do sali tylko i wyłącznie osób zalogowanych na platformie i posiadających dostęp do zasobów danej klasy (nikt spoza platformy, a nawet nikt z innej klasy na platformie nie dołączy do twojej lekcji, nawet gdyby zdobył jej adres) sprawiają, że nauczanie zdalne w nauczsieonline.pl jest naprawdę bezpieczne.

Wykonujemy codzienne kopie zapasowe umieszczanych przez przez ciebie na platformie danych, by w razie jakiegokolwiek problemu, móc przywrócić wszystko, co stworzyłeś w ciągu kilku sekund.

Co wyróżnia nasze rozwiązania? 

Dlaczego nauczsieonline.pl to odpowiedni wybór dla twojej szkoły? Poza wspomnianymi wrześniej korzyściami i zaletami korzystania z platform nauczsieonline.pl na uwagę zasługuje przede wszystkim sposób, w jaki przygotowujemy wirtualne sale do lekcji online. Działają one na serwerze, dedykowanym Twojej szkole. Masz zatem pewność, że z jego zasobów korzysta 30, 50 lub 100 użytkowników w jednym czasie, a nie 100 tysięcy, jak w przypadku serwerów globalnych gigantów. Dzięki temu prowadzenie lekcji i działanie wirtualnych sal jest niezależne od tego, co dzieje się w sieci. Z nauczsieonline.pl masz pewność, że twoja lekcja zawsze przebiegnie bez zakłóceń, a uczniowie usłyszą cię i zobaczą. 

Zespół Naucz Się Online

Za nauczsieonline.pl stoją ludzie, a nie korporacja. Jesteśmy ludźmi, dla których edukacja, rozwój osobisty i nowoczesne technologie informatyczne to chleb powszedni. Składają się one na doświadczenie, jakie każdy z nas gromadzi od wielu lat. Trzon nauczsieonline.pl tworzą:

Wojtek – nasz as od platform e-learningowych i nauczania. Polonista w drugim pokoleniu, który całe swoje życie zawodowe poświęcił nauczaniu zdalnemu, nowoczesnym technologiom i… doskonaleniu nauczycieli. Kreatywna dusza w naszym zespole, która z pewnością znajdzie rozwiązanie na każdą zawiłość prowadzonego przez ciebie e-nauczania. Sprawi też, że wszyscy twoi nauczyciele w lot poradzą sobie z obsługą platformy. 

Tomek – specjalista jakich mało w dziedzinie sieci komputerowych i serwerów, człowiek z doświadczeniem w planowaniu, wdrażaniu i zarządzaniu projektami na skalę lokalną i globalną. Możesz być pewien, że jeśli on jest podłączony do konsoli serwera dedykowanego twojej szkole, to wszystko będzie przebiegało sprawnie i bez problemów.

Robert – doświadczony manager, specjalista zarządzania projektami, informatyk, dla którego od wielu lat rozwój osobisty jest nie tyle zawodem, co pasją. We współpracy z nauczsieonline.pl z pewnością zadba o to, by wszystko zostało dostarczone ci na czas, zgodnie z ustaleniami i w partnerskiej atmosferze.

Jak działamy

A co z wdrożeniem? Jak się to odbywa? Spieszymy wyjaśnić. W nauczsieonline.pl opracowaliśmy nie tylko sprawny sposób przygotowania platformy dla twojej szkoły lub organizacji, ale też system rzetelnego wdrożenia. Wiemy, że nowe narzędzia powinno się wprowadzać stopniowo, tak, by był czas na przyzwczajenie się do nich, czasem samodzielne odkrycie jakiejś funkcji, a czasem po prostu kilku lub kilkunastokrotne kliknięcie tego samego przycisku i zapamiętanie co się pod nim kryje. W normalnych warunkach wdrażanie platformy do szkoły to proces rozłożony w czasie, jednak na potrzeby sytuacji epidemicznej wprowadziliśmy skuteczny system szybkiego szkolenia, składający się z kilku kroków. 

Po przygotowaniu platformy, w pierwszej kolejności wpuszczamy nauczycieli na platformę, by się z nią opatrzyli i udostępniamy im film prezentujący, jakie najpopularniejsze działania będzie mógł wykonywać z wykorzystaniem platformy. 

Drugim krokiem jest szkolenie w formie wideokonferencji, podczas którego omawiamy najważniejsze elementy platformy, niezbędne do rozpoczęcia nauczania – korzystanie z wirtualnej sali do prowadzenia lekcji online, udostępnianie materiałów oraz przygotowanie prostego zadania domowego. 

Po kilku dniach prowadzenia zajęć, w trakcie których jesteśmy też do dyspozycji nauczycieli i pomagamy w prowadzeniu zajęć i przygotowywaniu zadań, udostępniamy w wirtualnym pokoju nauczycielskim filmy instruktażowe, prezentujące, w jaki sposób tworzyć bardziej rozbudowane zadania, testy i quizy. 

Na koniec przeprowadzamy jeszcze jedno szkolenie, a właściwie konsultacje, w trakcie których odpowiadamy na pytania nauczycieli i tłumaczymy problematyczne kwestie, jeśli takie się pojawią. Oczywiście w trakcie dalszej współpracy również możesz liczyć na naszą pomoc.

Cennik

Pewnie jesteś ciekawy ile kosztują platformy nauczsieonline.pl. Chcielibyśmy, by była na to prosta odpowiedź, jednak taka nie istnieje, jeśli nie znamy Twoich potrzeb. Dlatego też przygotowaliśmy kilka planów, odpowiadających na najczęstsze potrzeby naszych klientów. Znajdziesz je TUTAJ. Pamiętaj jednak, że współpraca z nami nie musi się ograniczać do zakresu, jaki został opisany w cenniku. Jeśli twoje potrzeby w zakresie nauczania, szkoleń lub po prostu zdalnej pracy są większe, zapraszamy do kontaktu. Przygotujemy ofertę indywidualną, skrojoną na miarę twoich potrzeb. 

Jeśli reprezentujesz szkołę, pamiętaj, że dla placówek oświatowych przygotowanie i udostępnianie platformy wraz z dedykowanym serwerem może być bezpłatne. Takie rozwiązanie proponujemy wszystkim szkołom, które przystępują do programu partnerskiego „Zdalnie z nauczsieonline.pl”. Więcej o samym programie znajdziesz TUTAJ.

Share on FacebookShare on Twitter

W kategorii:Blog

Footer

Naucz Się Online

Platforma Naucz Się Online pozwoli na realizację procesu dydaktycznego w
sposób zaplanowany, usystematyzowany i angażujący uczestnika.

Kontakt

 Bydgoszcz, Polska

 52 516 13 45

 biuro@nauczsieonline.pl

 https://nauczsieonline.pl

  • Regulamin
  • Polityka Prywatności

Wszelkie prawa zastrzeżone dla NauczSieOnline.pl
Projekt i wdrożenie SocialTrust.pl

  • Zacznij Tutaj
  • Cennik
  • Blog
  • Kontakt
Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie.ZgodaNie wyrażam zgodyPolityka prywatności